SCENARIUSZE
1. SCENARIUSZE SZKOLENIA RADY PEDAGOGICZNEJ
a. Agresja i przemoc w zachowniu dzieci i młodzieży
b. Rozwiązywanie konfliktów i neutralizowanie napięć powstających pomiędzy uczniami.
2. SCENARIUSZ SPOTKANIA  Z RODZICAMI

         SCENARIUSZ SZKOLENIA  RADY  PEDAGOGICZNEJ

/ SZKOŁY PODSTAWOWEJ, GIMNAZJUM, SZKOŁY PONAD-
  GIMNAZJALNEJ /:

AGRESJA  I PRZEMOC W ZACHOWANIU DZIECI  I   MŁODZIEŻY


Kategoria uczestników: dyrektor i Rada Pedagogiczna szkoły.

Cel ogólny: zapoznanie uczestników z zagadnieniem agresji, ze szczególnym uwzględnieniem  agresji wieku rozwojowego oraz formami działań w placówce oświatowej, nakierowanymi na przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym.

Cele etapowe:

1.Przekazanie słuchaczom podstawowych informacji na temat:.

   - agresji, jako jednej z form zachowania człowieka
   - rodzajów agresji
   - zajęcia warsztatowe – ćwiczenia w rozpoznawaniu  zachowań agresywnych, rozumieniu ich       przyczyn.  
   - dyskusja kierowana

2.Przedstawienie zagadnienia agresji w zachowaniu dzieci i młodzieży :

   -czynniki sprzyjające powstawaniu mechanizmów agresji i przemocy w zachowaniu
   -najczęstsze, obserwowane formy zachowań agresywnych u uczniów
   -agresja w zachowaniu jednostki i grupy
   -agresja naśladowcza
   -przenoszenie agresji
   - zajęcia warsztatowe – przedstawienie przykładowych zachowań agresywnych młodzieży             (agresji naśladowczej, indywidualnej, zbiorowej i przeniesionej ).
   - dyskusja kierowana

3.Omówienie możliwości i form przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole:
   - działalność profilaktyczna w pracy wychowawczej szkoły
   - rozpoznanie stanu zagrożenia agresją w poszczególnych zespołach klasowych
   - ustalenie programu działań doraźnych i długofalowych
   - propozycje nowych form  pracy szkoły w ramach doraźnych i długofalowych działań                       wychowawczych
   - zajęcia warsztatowe – opracowanie wzoru ankiety do diagnozy zespołu klasowego pod             kątem występowania zachowań agresywnych
   - dyskusja kierowana

Metody : trzy wykłady, zrealizowane przez specjalistę (psychologa, pedagoga ze specjalizacją   resocjalizacja ),
               zajęcia warsztatowe realizowane w małych grupach,
               dyskusja kierowana przez prowadzącego.

Czas trwania : trzy godziny


Przebieg szkolenia :

1.Przedstawienie prelegenta i oddanie mu głosu.
2.Zapoznanie słuchaczy z programem szkolenia.
3.Realizacja tematyki wg. opisanych celów operacyjnych w układzie: wykład, zajęcia                       warsztatowe, dyskusja. Po zrealizowaniu każdego bloku tematycznego przewidziana jest 10      min. przerwa.


Ewaluacja : słuchacze indywidualnie oceniają przeprowadzone zajęcia, wymieniając pozytywy szkolenia i jego braki oraz słabe punkty. Informacje te zbierane są w sposób pisemny i anonimowy dla uczestników.




Copyright: mgr Janina Nowińska
Psycholog kliniczno-wychowawczy
Specjalista II°
 

powrót

                   SCENARIUSZ SZKOLENIA RADY PEDAGOGICZNEJ

      (szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej)

Temat: Rozwiązywanie konfliktów i neutralizowanie napięć powstających      pomiędzy uczniami.

Kategoria uczestników: dyrektor i członkowie Rady Pedagogicznej szkoły.

Cel ogólny: przedstawienie słuchaczom sposobów rozwiązywania sytuacji konfliktowych i   neutralizowania napięć powstających między uczniami.

Cele operacyjne:

               1.  Psychologiczne podstawy teoretyczne dotyczące:                                                                               - źródeł i przyczyn powstawania konfliktów w relacjach interpersonalnych                                         - formy zachowań uczniów ( w różnym wieku rozwojowym) w  sytuacjach                                            konfliktowych.

               2.   Sposoby reagowania nauczycieli i rozwiązywania przez nich napięć i konfliktów                            między uczniami.                                                                                                                                      ( Zajęcia warsztatowe – przedstawienie 2 lub 3 scenek z udziałem uczniów i                                  nauczycieli, według ustalonych wcześniej scenariuszy, ich analiza).

               3.  Wypracowanie optymalnych form pracy wychowawczej nauczyciela w zakresie                             omawianej tematyki.                                                                                                                                ( Dyskusja kierowana, wnioski)

               4.  Przedstawienie podstawowych zasad rozwiązywania konfliktów, metody i formy.

 

Metody:

               1. Wykład 15 min. realizowany przez psychologa lub psychoterapeutę.

               2. Psychodramy przeprowadzane według ustalonych scenariuszy.

               3. Analiza wyników zajęć warsztatowych.

               4. Wnioski – ustalenie optymalnych form postępowania nauczyciela przy rozwiązywaniu konfliktów między uczniami.

Czas trwania:   60 minut.

Przebieg szkolenia:

             1. Przedstawienie prelegenta.

               2. Zapoznanie słuchaczy z programem szkolenia.

               3. Realizacja tematyki spotkania zgodnie z jego scenariuszem.

 

Ewaluacja:        

               - słuchacze wyrażają pisemnie swoją opinię na temat pozytywnych i negatywnych stron                   przeprowadzonego szkolenia.

powrót

                         SCENARIUSZ SPOTKANIA  Z RODZICAMI


Kategoria uczestników : rodzice uczniów z klas I – III ze Szkoły Podstawowej nr 47
                                         w  Krakowie, nauczyciele klas 0-III, pedagog szkolny,
reedukator dysleksji i logopeda zatrudnieni w szkole.

Cel ogólny: zapoznanie rodziców z zagadnieniem dysleksji i możliwościami pomocy dla
dziecka z grupy „ryzyka dysleksji”.

Cele operacyjne :
-rodzice zdobędą podstawową wiedzę na temat „ ryzyka dysleksji”, zaburzeń    dyslektycznych, dysgraficznych i dysortograficznych dziecka,
-zyskają informację nt. placówek i form pomocy udzielanej dzieciom z tymi trudnościami,
-dostrzegą znaczenie systematycznej pracy z dzieckiem w domu, wspomagającej szkolny proces edukacyjny oraz rozwój zdolności poznawczych dziecka.

Metoda : pogadanka tematyczna dla rodziców, dyskusja publiczna, indywidualne rozmowy
               z rodzicami.

Czas trwania : 1 godz. 30 min.

Przebieg spotkania :

I.Rozpoczęcie – przedstawienie się prelegenta oraz placówki, która reprezentuje.


II.Wygłoszenie pogadanki wg następującego schematu:

1.Rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka w okresie nauki w klasach 0 – III,


2.Wyrównywanie dysharmonii rozwojowych:
a) znaczenie wczesnej diagnozy rozwoju psychicznego dziecka,
b) dobór form i metod stymulacji opóźnionych rozwojowo funkcji psycho-
 motorycznych,
c) placówki udzielające w tym zakresie pomocy dziecku i rodzicom.


3.Czym jest „ryzyko dysleksji” ?


4.Praca domowa z dzieckiem w okresie nauczania początkowego:
a) realizacja programu edukacyjnego,
b) ćwiczenia wyrównujące „start szkolny” dziecka,
c) przyzwyczajanie dziecka do samodzielności przy nauce oraz
 wypracowywanie skutecznych metod uczenia się domowego.


5.Zaburzenia dyslektyczne, dysgraficzne i dysortograficzne u ucznia klasy III –
możliwości pomocy dla ucznia.

III.Odpowiedzi prelegenta na pytania rodziców zgłaszane na forum.


IV.Porady indywidualne dla zgłaszających się rodziców ( przeprowadzane w osobnej sali).
 
-rozmowa z uczestniczącymi w spotkaniu nauczycielami klas 0-III, pedagogiem szkolnym, reedukatorem dysleksji i logopedą (zatrudnionymi w szkole),
-wnioski dotyczące pozytywnych i negatywnych aspektów przeprowadzonego spotkania,
-ustalenie kierunków dalszej pracy z rodzicami.


Copyright: mgr Janina Nowińska psycholog kliniczno-wychowawczy Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci Dyslektycznych w Krakowie,
specjalista II° do spraw dzieci i młodzieży
 

powrót